Mindennapi használatban van, hiszen ennek segítségével tudunk pénzt felvenni, elhelyezni, lekötni, vagy éppen utalni. Új folyószámla nyitás, vagy akár a jelenlegi számlánk felülvizsgálata esetén is érdemes pénzügyi szakértővel konzultálni és együtt, közös erővel megtalálni az épp akciós ajánlatokat, legjobb lehetőségeket. A bankok a jelenlegi gazdasági helyzet miatt folyamatosan szigorítják a számlacsomagjaik feltételeit – emiatt is érdemes bizonyos időközönként ránézni a saját folyószámláinkra, és adott esetben kedvezőbbre váltani, valamint folyamatosan fejlesztik a lehetőségeket, melyet az ügyfelek bankolási szokásaihoz igazítanak, így az újdonságokat is érdemes időnként megvizsáltatni.
Az ideális folyószámla kiválasztása során alapvető az ügyfél bankolási szokásainak és bérének megismerése, hogy a megfelelő folyószámlacsomagokat ajánlják a szakértők, akik a teljes piaci kínálat ismeretében szűrik a lehetőségeket – a Credipass ebben is élen jár. Az említett banki szokások közé tartoznak pl. az utalások, a bankkártyás vásárlás gyakorisága, online vagy fióki ügyintézés, vagy hogy a közüzemi számlák fizetése csoportos beszedési megbízással történik-e. Alapvető döntési pont az is, hogy mindig a bérünknek megfelelő folyószámlacsomag lehetőségeket keressük.
Állandóan felmerülő kérdés, hogy van-e különbség a bankszámla és a folyószámla között? A köznyelvben szinonimaként használják: de amiről beszélünk, az azt a lakossági folyószámlát, vagyis pénzforgalmi számlát takarja, melyet bármely természetes személy megnyithat és azon fizetési műveleteket végezhet, pl. bankkártyával, internetbankban vagy mobilapplikációval. Ezekre a számlákra „befolynak” és „kifolynak” az összegek, az egyenleg folyamatos változásban van. Ezzel szemben a bankszámlák esetében vannak olyanok, amelyekről pl. nem lehet átutalást kezdeményezni, vagy csoportos beszedést intézni, ezeket általában inkább a takarékoskodásra hozzuk létre.
Különböző bankszámla típusok vannak, ezek más és más célokat szolgálnak: a folyószámlán kívül megkülönböztethetünk betétszámlát (megtakarítási számlát), hitelszámlát és értékpapírszámlát is. A megtakarítási számla – ahogy a nevéből is kiderül – takarékoskodásra szolgál. A folyószámlán nem használt összeg kamatoztatására használható hosszú távon. Ezekből természetesen többet is lehet nyitni. A hitelszámlát abban az esetben nyitja számodra a bank, ha hitelt igényeltél tőlük – a hitelösszeg itt lesz elérhető, a törlesztéseket is itt rögzítik és minden ezzel kapcsolatos tranzakciót. Az értékpapír számlát pedig abban az esetben lehet nyitni, ha állampapírt vásároltál/vásárolnál a Magyar Államkincstártól és azt ezen a speciális számlán tudod majd nyilvántartani.