Mi az a településvédelmi törvény, és miért fog mindenkit érinteni?

Mi az a településvédelmi törvény, és miért fog mindenkit érinteni?

2025. július 1-jétől új korszak kezdődött a vidéki ingatlanpiacon: életbe lépett a településvédelmi törvény, amely lehetőséget ad az önkormányzatoknak, hogy szabályozzák, kik és hogyan települhetnek le hozzájuk. Ha házat vásárolnál, költöznél vagy csak szeretnéd tudni, mit jelent ez rád nézve – most elmagyarázzuk közérthetően.

2025 nyarán egy új törvény lépett életbe, ami nagy változásokat hozhat az ingatlanvásárlásban és a letelepedésben – különösen a kisebb településeken, népszerű agglomerációs falvakban vagy városrészekben. A jogszabály neve hivatalosan: a helyi önazonosság védelméről szóló törvény, de a köznyelvben inkább településvédelmi törvényként hivatkoznak rá. Na de mit is jelent ez pontosan?

Miért született meg a településvédelmi törvény?

Az elmúlt években sok kis településre – főleg a nagyvárosok környékére – hirtelen nagyon sokan költöztek be. Egyre több budapesti család keresett nyugalmat a város szélén, sok befektető vásárolt nyaralót vagy kiadásra szánt ingatlant a falvakban. Ez viszont nemcsak az ingatlanárakat vitte fel, hanem sok helyen a helyiek kiszorulását, az infrastruktúra túlterhelését is okozta.

A településvédelmi törvény azt szeretné elérni, hogy a helyi közösségeknek nagyobb beleszólásuk legyen abba, kik és hogyan települhetnek le náluk. Nem arról van szó, hogy bárkit ki akarnának zárni – inkább arról, hogy a települések saját maguk dönthessenek a jövőjükről.

Milyen eszközöket ad a törvény az önkormányzatok kezébe?

Ez a törvény nem automatikusan tilt vagy engedélyez dolgokat – minden település maga döntheti el, él-e a lehetőségekkel. Itt van három kulcsfontosságú eszköz, amit bevezethetnek:

1. Elővásárlási jog az ingatlanokra

Ez azt jelenti, hogy ha valaki el akar adni egy házat vagy lakást, akkor az önkormányzat (vagy az általa kijelölt szervezet) elsőként dönthet róla, hogy meg akarja-e venni az ingatlant – ugyanazon az áron, mint amit a vevő ajánlott. De nemcsak az önkormányzat élhet ezzel a joggal, hanem azok a helyiek is, akik már legalább 5 éve ott laknak vagy szomszédos ingatlannal rendelkeznek.

Ez a szabály segítheti például a fiatal helyieket abban, hogy ne a külső befektetők vásárolják fel az összes elérhető ingatlant.

2. Lakcím létesítés szabályozása

Az önkormányzatok szabályozhatják azt is, hogy ki jelenthet be új lakcímet a településen. Akár feltételekhez is köthetik a letelepedést, például előírhatják, hogy bizonyos időt már életvitelszerűen ott kell tartózkodni, vagy megvizsgálják, hogy az új beköltözők nem terhelik-e túl a helyi iskolát, óvodát, közműveket.

Ez különösen ott lehet fontos, ahol a falusi infrastruktúra már most is nehezen bírja a növekvő népességet.

3. Betelepülési hozzájárulás – azaz „betelepülési adó”

Egy másik lehetőség, hogy az újonnan letelepedőktől anyagi hozzájárulást kérhet az önkormányzat. Ez lehet akár több százezer vagy millió forint is, és célja az, hogy a beáramlás miatti fejlesztések (pl. út, óvoda, szennyvíz) költségeit részben azok állják, akik miatt szükség van rájuk.

A díj mértékét a település határozhatja meg, és akár csökkentheti is, ha valaki hosszabb ideje ott él, vagy például helyi munkaadóvá válik.

Mindenkire vonatkozik a településvédelmi törvény?

Nem. A törvény csak lehetőséget ad – az önkormányzatnak külön rendeletben kell döntenie, hogy él-e ezekkel az eszközökkel. Tehát nem mindenhol lesz ilyen elővásárlási jog, lakcímfeltétel vagy hozzájárulási díj – csak ott, ahol ezt a helyi képviselő-testület megszavazza.

Emellett vannak kivételek is: például a CSOK-kal vásárló családok mentesülnek ezek alól a korlátozások alól. Az állami, egyházi vagy hatósági tulajdonszerzésekre sem alkalmazhatók ezek a szabályok.

Mit jelent ez a gyakorlatban?

Ha valaki ingatlant akar vásárolni egy kis faluban, akkor lehet, hogy először meg kell várnia, hogy az önkormányzat vagy egy helyi lakos lemondjon az elővásárlási jogáról. Vagy ha költözne, de új lakcímre lenne szüksége, lehet, hogy egy rendelet alapján meg kell felelnie bizonyos feltételeknek. És az is előfordulhat, hogy letelepedési hozzájárulást kell fizetnie.

Ez egyúttal azt is jelenti, hogy a helyi közösségek nagyobb védelmet kapnak, és az önkormányzatok jobban megőrizhetik a település jellegét – elkerülve például, hogy teljes utcák alakuljanak át nyaralóövezetté, vagy hogy a helyi fiatalokat kiszorítsák a magas árak.

Mire figyelj, ha érinthet?

Ha házvásárlás előtt állsz, különösen kisebb településeken, érdemes tájékozódnod az adott önkormányzat helyi rendeleteiről. Ezek akár napokon vagy heteken belül is változhatnak, és jelentős befolyással lehetnek a vásárlás menetére – vagy akár arra is, hogy lehet-e lakcímkártyát szerezni az adott címen.

Ha biztosra szeretnél menni, érdemes lehet szakértőt vagy ügyvédet is bevonni, aki ismeri a helyi szabályozást.
 

2025-07-14

Ajánlott cikkek