A fiatalabbak kevésbé érzik rabszolgaságnak a hitelfelvételt
15 év alatt reálértéken több mint egyharmadra mérséklődött a nettó átlagbérhez viszonyított átlagtörlesztő. A Független Pénzügyi Közvetítők Országos Szövetsége (FPKOSZ) 2024. őszi felmérése szerint a 18-30 év közöttiek nyitottabban gondolkodnak a hitelfelvételről.
A Credipass a szövetség tagjaként elemzéssel támasztja alá, hogy Magyarországon 2009 óta, egy akkor felvett, fix kamatozású konstrukció esetében jelentősen csökkent az átlagos törlesztőrészletek nettó átlagbérekhez viszonyított reálértéke, így a hitelfelvétel is egyre inkább a hosszú távú pénzügyi stabilitás eszközévé válhat.
Az FPKOSZ 1250 fő megkérdezésével végzett, nem reprezentatív felmérése érdekes jelenségre világít rá: a megkérdezettek között a 18-30 éves korosztály tagjai kevésbé érzik köznyelven szólva „adósrabszolgaságnak” a hitelfelvételt (55%-uk nem tartja annak), míg korosztálytól függetlenül az összes válaszadó mindössze 41%-a tartozik ide.
Ebből fakadóan a fiatalabbak 38%-a alapos megfontolás és utánajárás után a piaci, azaz nem támogatott hitelek felvételétől sem zárkózik el, míg 20%-uk inkább a támogatott hitelek felé hajlik.
Körükben ráadásul a bankokba vetett bizalom is magasabb: 60%-uk nem ért egyet azzal az állítással, hogy a pénzintézetek bármikor módosíthatják az akár végig fix hitelek feltételeit (szemben a 49%-os teljes sokasággal).
„Úgy gondoljuk, hogy a jelenlegi piaci termékeknél és szabályozottságnál szó sem lehet „adósrabszolgaságról”. Sőt aki hitelt vesz fel, hosszú távon profitálhat egyebek mellett az inflációs hatásokból, hiszen reálértéken könnyebb lesz visszafizetnie tartozását. A KSH és az MNB adataiból egyértelműen kiolvasható, hogy egy 2009-ben felvett, fix kamatozású, átlagos méretű hitel törlesztőrészlete akkor a nettó átlagkereset 40%-át is elérte, és ennek a hitelnek a törlesztőrészlete 2024 év végéig jelentősen, a nettó átlagkereset 12%-a alá mérséklődött.
A mai szigorú adósságfék szabályok mellett számolva is a maximum felvehető hiteltörlesztők esetében (jövedelem 50% a 500e Ft alatt) is hasonló így modellezve a különbség: 50%-ról 15% alá csökkent a törlesztőrészlet.
Egy okosan, szakértői segítséggel kiválasztott hitelkonstrukció így a pénzügyi stabilitás egyik eszköze lehet. A pénzünk ilyenkor ugyanis, ahogy mondani szokás, helyettünk dolgozik. Felelős pénzügyi közvetítőként ezért is kiemelt feladatunk az ügyfelek edukálása és támogatása” – emelte ki Fülöp Krisztián, a Credipass magyarországi vezetője.
Az FPKOSZ felméréséről
Az online és közösségimédia-felületeken végzett, nem reprezentatív mintavétel 2024. novemberében zajlott, összesen 1250 fő részvételével.
Lakóhely tekintetében a válaszadók 40%-a budapesti, 30%-a vármegyeszékhelyen vagy a fővárosi agglomerációban, 30%-a pedig egyéb településtípusokon lakik.
Ezen túl a megkérdezettek 51%-a felsőfokú, 37%-a középfokú, 11%-a szakiskolai, 1%-a pedig általános iskolai végzettséggel rendelkezik.
Szerző: Credipass
2025-04-16