Mi a 3+1 leggyakoribb baki CSOK Plusz igénylésekor?
A CSOK Plusz 2024 januárjától elérhető családtámogatási forma, amelyet kifejezetten a fiatal házasok lakáscéljainak támogatására hoztak létre. A konstrukció lényege, hogy a vállalt vagy meglévő gyermekek számától függően akár 50 millió forintos kamattámogatott hitel is igényelhető, méghozzá 3%-os fix kamattal!
Azonban sokan nem számolnak azzal, hogy az igénylésnek szigorú szabályai vannak, és számos apró hiba a kérelem elutasításához vezethet.
Ki jogosult a CSOK Pluszra?
A CSOK Plusz kizárólag házaspárok számára elérhető, és a jogosultság feltétele, hogy a feleség 41 évnél fiatalabb legyen.
Kivételt képez ez alól, ha az illető 2025 év végéig 12 hetes várandósságot tud igazolni, ebben az esetben ugyanis lehet idősebb, mint 41 év. Fontos, hogy a pár első közös lakás vásárlására fordítsa a hitelt, vagy új ingatlan építésére, korszerűsítésére.
A konstrukció egyfelől nem egy vissza nem térítendő támogatás, hanem egy állami támogatásban részesített lakáshitel. Másfelől viszont részben lehet vissza nem térítendő támogatás is, hiszen a szerződéskötést követő második (vagy további) gyermekszületés után 10 millió forint jóváírás keletkezik az alaptőkéből. Így akár 20 milliós engedményben is részesülhetsz.
A CSOK Plusz kamata fixen 3% és a vállalt gyermekek száma alapján lehet igénybe venni:
- 1 gyermek esetén: max. 15 millió Ft
- 2 gyermek esetén: max. 30 millió Ft
- 3 vagy több gyermek esetén: max. 50 millió Ft
Bővebben a konkrét számokról itt olvashatsz!
3+1 dolog, amit érdemes azelőtt ellenőrizned, mielőtt benyújtod a hitelkérelmet
Avagy: leggyakrabban ezekkel a buktatókkal találkoznak a Credipass szakértői.
1. Hiányzó vagy megszakított TB jogviszony
A CSOK Plusz feltételei 2025-ben továbbra is megkövetelik a folyamatos, legalább 2 éves társadalombiztosítási jogviszonyt. Ha ez hiányzik, vagy nem megfelelően dokumentált, a bank nem tudja pozitívan elbírálni a kérelmedet.
2. Nem megfelelő ingatlantípus vagy nem rendezett jogi helyzet
A lakástámogatás csak meghatározott típusú ingatlanokra vonatkozik: lakóház és társasházi lakásokra. Ha a választott ingatlan a teljesség igénye nélkül, például hétvégi házként, nyaralóként vagy gazdasági épületként van nyilvántartva, akkor a CSOK Plusz nem használható fel rá.
További gond lehet, ha nincs időben ellenőrizve a tulajdoni lap és későn szembesülsz a lakás valós alapterületével. Ugyanez vonatkozik a térképmásolatra is, ami megmutatja a lakóházak jogi rendezettségét.
3. Nem elegendő a jövedelem a hitelhez
A CSOK Plusz hitelbírálat során ugyanúgy vizsgálják az adósok terhelhetőségét, mint bármely más hitelnél. Ha a jövedelmed nem éri el az elvárt szintet, az igénylés nem fog átmenni az ellenőrzési folyamaton.
+1. Hibás vagy hiányos dokumentáció
A leggyakoribb hibák közé tartoznak a hiányos igazolások, elírt nevek és nem megfelelő keltezések.
Ha nem szeretnél ilyen apróságok miatt fennakadni a bankok ellenőrzésén, akkor érdemes igénybe venni díjmentes szakértői szolgáltatásainkat. Kérj visszahívást tanácsadónktól!
Kiegészítő tippek: kombináció más támogatásokkal?
Sokan kérdezik, hogy a CSOK Plusz önerőnek számít-e? A válasz: nem.
Mivel ez egy kamattámogatott lakáshitel, nem számít önerőnek, épp ezért érdemes más állami támogatással is kombinálni, például Falusi CSOK-kal vagy Babaváró hitellel, amennyiben lehetőséged van rá.
A CSOK Plusz hatalmas lehetőség, de csak akkor, ha megfelelően felkészülsz rá.
Az apró hibák is a kérelem elutasításához vezethetnek. Éppen ezért fontos, hogy már az első lépésektől kezdve legyen melletted egy szakértő, aki tudja, hogyan zajlik a CSOK Plusz hitelügyintézés.
Sokan úgy gondolják, hogy ha már megkapták a CSOK Pluszt, akkor minden sínen van.
Az igazság azonban az, hogy a támogatás elnyerése csak az első lépés: az utólagos szabályok és kötelezettségek betartása kulcsfontosságú, hogy a későbbiekben se érjenek téged kellemetlen meglepetések.
Mik ezek a kötelezettségek?
Először is, az ingatlanba életvitelszerűen be kell költözni a családoddal, és ezt bizonyos határidőn belül dokumentálni is kell. Míg korábban ez az idő 60 nap volt, jelenleg 180 nap áll rendelkezésedre, hogy bejelentkezz a címre.
Fontos továbbá, hogy a vállalt gyermek(ek) megszületését határidőn belül igazolni kell. Már a várandósság 12. hetétől bejelenthető a magzat, ami teljesített vállalásnak minősül. A gyermek(ek) megszületése után az iratokat (születési anyakönyvi kivonat, lakcímkártya stb.) be kell mutatni a bank felé. A gyermekvállalásra vonatkozó teljesítési határidők:
- 1 gyermek esetén: 4 éven belül
- 2 gyermek esetén: 8 éven belül
- 3 gyermek esetén: 10 éven belül
A vállalás örökbefogadással is teljesíthető.
Fontos azt is tudnod, hogy ha a CSOK Plusz folyósítását követően gyermek születik, akkor az első gyermek után egy alkalommal, legfeljebb 12 hónapra kérhető a törlesztés felfüggesztése. Ez azonban kizárólag az első gyermek után vehető igénybe, és a 13. hónaptól kezdve újra el kell kezdened törleszteni a fennmaradó összeget.
A CSOK Plusz futamideje alatt, az ingatlan
- nem értékesíthető
- nem adható másnak használatába (pl. albérletbe)
- nem bontható el
+ 1: életvitelszerű lakhatást kell biztosítani benne.
Gyakori kérdés: Mi történik, ha a vállalt gyermek(ek) után járó tartozáselengedés összege meghaladja a fennálló tartozást?
Ebben az esetben a tőketartozást kiegyenlítik, a különbözetet pedig megkapod a bankszámládra vagy postai úton.
Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy ha például 10 millió forintnyi elengedés járna, de csak 8 millió forint van még hátra a hiteledből, akkor 8 millió forint értékű elengedést kapsz, a maradék 2 milliót pedig banki utalással vagy postai úton juttatják el hozzád.
A CSOK Plusz tehát hosszú távú elköteleződést jelent, de megfelelő felkészüléssel és körültekintéssel nemcsak elnyerni, hanem megtartani is lehetséges.
És ebben a Credipass szakértői minden lépésnél a segítségedre lesznek!
Szerző: Credipass
2025-04-14