Új, rugalmas módozatok, régi feltételek – ezek az LTP előnyei a szakértők szerint
Továbbra is nagy népszerűségnek örvendenek a lakástakarékok, amelyek sokféle lehetőséget biztosítanak a lakáscélra takarékoskodók számára. Az elmúlt évben volt néhány változás a konstrukciókban, de a lényeg változatlan: rugalmas, magas kamatbónuszt biztosító módozatok érhetőek el a piacon, éppen csak a legtesthezállóbb lehetőséget kell megtalálnia az ügyfeleknek saját, személyes lakáscéljaikra.
Ingatlanvásárlás vagy -felújítás, esetleg egy meglévő lakáscélú hitel kiváltása – mindre válasz lehet a lakástakarék a pénzügyi szakértők szerint. Havonta néhány tízezer forinttól akár ötvenezer forintos nagyságrendű megtakarításban is gondolkodhatnak a családok, ráadásul egy magánszemély több szerződést is nyithat, így akár megtöbbszörözhető az elérhető kamatbónusz, ami óriási segítség lehet a későbbi lakáscélok megvalósításához. A lakástakarékpénztárak továbbá jó alternatívát biztosítanak nem csupán a fiatalok otthonteremtéséhez (amely a kormányzati oldalon is folyamatosan kiemelt és támogatott cél), de egy szélesebb korosztály számára is: életkortól függetlenül, akár nyugdíjasként is jó eszköz lehet egy LTP megtakarítás, amit akár az unokák, gyermekek későbbi lakásvásárlási céljainak támogatására is indíthatnak az ügyfelek.
„Az alapvető otthonteremtési célok, a lakás- vagy házvásárlás mellett, az ltp-vel elérhető lehet még a felújítás/korszerűsítés, az építkezés vagy bővítés, illetve a lakáscélú hitel előtörlesztése, kiváltása is. Fontos előnye a lakástakarékoknak továbbá, hogy teljesen adómentesek (sem SZJA, sem Szocho nem terheli őket) és jól tervezhető, fix hozamot biztosítanak.” – mondta el Fülöp Krisztián, a Credipass magyarországi vezetője.
A Credipass szakértőinek tanácsa alapján érdemes mindhárom elérhető pénzintézet (Erste, OTP, Fundamenta) ajánlatait böngészni – illetve, ha erre nincs idő, akkor profi pénzügyi szakértő szolgáltatását igénybe venni és tájékozódni, hogy milyen feltételekkel, megtakarítási idővel rendelkező konstrukciók léteznek, illetve mik tartoznak a pénztár által elfogadható kategóriába a lakáscélok közül.
Újdonságok és előnyeik: 5 és 10 éves szerződési módozatok 30% bónusszal
Az eddig elérhető megtakarítási módozatok idén júliustól némileg módosultak: az egyik szolgáltatónál ugyanis elérhetővé vált a 10 éves szerződés is, valamint a 4 éves konstrukció 5 évesre változott. A futamidők meghosszabbításából és a változatlan nagyságú kamatbónuszból következik, hogy ezen megtakarítások évesített hozamai valamivel csökkennek. Azonban a jelenleg elérhető számlanyitási akcióval együtt, így is kiemelkedő hozamot ígér az ügyfeleknek: jelenleg a piacon a legmagasabb egységesített betéti kamatlábat (EBKM) kínálja, hiszen havi 50 ezer Ft-os befizetés esetén az 5 éves konstrukció EBKM-je (kamatbónusszal, számlanyitási díj nélkül) 3,83%-5,01%, a 8 évesé 5,36% -6,10%, a 10 éves esetén pedig 4,32%- 4,91% között alakul.
A szakértők szerint ennek a fajta megtakarításnak a további előnye, hogy az ügyfelek már ma biztosíthatják maguknak az elkövetkező évekre az 5-6% körüli éves hozamot arra a megtakarításra, amit még meg sem kerestek. Ha pedig mégis szükségük lenne a megtakarított összegre, bármikor felbonthatják azt tőkecsökkenés nélkül, és a már befizetett összeget garantáltan visszakapják.
Az 5 éves szerződés 15% kamatbónusszal, a 8 éves 30%-kal, míg a 10 éves konstrukció szintén 30% kamatbónusszal érhető el jelenleg az említett pénzintézetnél. Az „új”, 10 éves változatnál rugalmas részkifizetésre is lehetőség van: ez egy olyan egyedi megoldás a szakértők szerint, amiről talán még sokan nem is hallottak, ezért érdemes lehet kiemelni. Ez nagyobb biztonságérzetet jelenthet az ügyfelek számára, hiszen a részleges kiszállás lényege, hogy nem szükséges 10 évet várni a megtakarítás felhasználásával, hanem 4 év után egy alkalommal részkifizetést lehet igényelni. Ezzel a lehetőséggel a 4. év elérését követően, de a lejáratnál korábban, bármikor élhet az ügyfél. A szerződés ilyenkor nem szűnik meg, és a 30%-os kamatbónuszra való jogosultság is megmarad. A részkifizetés összeghatára a teljesített saját befizetések 40%-a, és természetesen fontos azt is megjegyezni, hogy itt is igazolni kell a lakáscélú felhasználást. A kifizetés díja a kivett összeg 1%-a. Érdemes tehát erről a konstrukcióról is tájékozódni pénzügyi szakértő bevonásával.
„Ha a lakástakarékpénztár elérte a minimális megtakarítási időt, akkor válhat jogosulttá az ügyfél a pénztár által nyújtott bónuszra. Amikor lejár a szerződésben rögzített futamidő, a pénzintézet kiutalási értesítőt küld, ekkor lehet dönteni a kiutalásról. Fontos: az új típusú lakástakarékpénztári szerződéseknél az összegyűjtött összeg lakáscélú felhasználásáról elegendő mindössze nyilatkozatot tenni, nem szükséges számlával igazolni a teljesítést, (illetve általában a kapcsolódó ingatlan tulajdoni lapját is be kell mutatni.) Ez jelentős könnyebbség lehet a korábbi feltételekhez képest.” – hívta fel a figyelmet Fülöp Krisztián.
Szerző: Credipass
2024-10-14