Havonta pár ezer forintos befektetéssel elkerülhető a nagyobb anyagi veszteség

Havonta pár ezer forintos befektetéssel elkerülhető a nagyobb anyagi veszteség

Árvízkár, viharkár, vagy csak egy kisebb háztartási baleset. A Credipass, a Duna House pénzügyi közvetítőjének szakértői szerint nagyon fontos a teljes körű lakásbiztosítás megléte, hiszen legyen szó a klímaváltozás hatásai miatt érkező szélsőséges időjárási körülményről, vagy akár egy váratlan háztartási balesetről, mindkét esetben kiemelt jelentősége lehet.

A világban és hazánkban is több olyan történéssel találkozhattunk az elmúlt hetekben, hónapokban, amelyek azt támasztják alá: érdemes gondolni ingatlanunk biztosítására, védelmére, hiszen a klímaváltozás hatásai mindenhol egyre erőteljesebben érvényesülnek. A nemrégiben pusztító floridai Milton hurrikán kapcsán például az is kiderült: elképesztő összeget, évente majdnem 1,5 millió forintot fizet lakásbiztosításra egy átlagos háztartás a térségben. Ehhez képest, szerencsére elenyésző az, ami egy magyar család költsége lehet jelenleg a biztosítások terén: az éves átlagdíj a Duna House és a Credipass adatai szerint 40-42 ezer Ft körül alakul, amiben benne van minden elemi kár és háztartási káresemény is. Ez a havonta nagyságrendileg 3000 Ft-os összeg gyakorlatilag egyenlő valamelyik népszerű streaming szolgáltató havi előfizetési díjával, így igazán nem jelent nagy megterhelést a családi kasszának. Azonban baj esetén ez a kis összeg nagy segítség lehet! Ugyanis, akár egy 20-30 millió forint mértékű káresemény is visszatéríthető a segítségével, amelyre sajnos akad is példa a szakértők szerint. A jelenlegi biztosítások palettáján egyébként ebből az éves díjból az ingatlan típusát tekintve, kijöhet egy 30 millió forint értékű panel, de akár egy 50 millió forint értékű családi ház fedezete is (ingóságok nélkül) – érdemes szakértővel tájékozódni az ajánlatok között, hiszen könnyen el lehet veszni a sokféle módozat és lehetőség között.

Ugyan minket az éghajlati változások kevésbé sújtanak, azonban a mezőgazdasági vagy árvízkárok nálunk is jellemzőek – a szakértő szerint utóbbi pl. 10-ből 9 biztosítónál az alapfedezet része (vagyis nem kell plusz vagy pótdíjat fizetni érte), azonban arra érdemes figyelni, hogy ilyen esetben az ingatlanban lévő ingóságokra is külön kiterjedjen a biztosítás. Illetve külön besorolás alá eshetnek az árvízvédelmi területen található ingatlanok. A szakemberek azt is elmondták: hazánkban jelenleg nem tapasztalható áremelkedés a biztosítási csomagok árában a környezeti, éghajlatváltozás okozta problémák miatt, ugyanakkor az inflációs hatás és az ingatlanárak emelkedése természetesen erre a szegmensre is rányomja a bélyegét.

„A megfelelően kiválasztott otthonbiztosítással nem csak védve vagyunk a nagyobb anyagi veszteségektől egy esetleges kár esetén, de új lakás vásárlásánál ez a hitelkövetelményeknek való megfelelés miatt is kötelező. Épp ezért nem mindegy, hogy milyen biztosítást kötünk, az mire terjed ki, és persze, hogy mennyire egyszerű az ügyintézés folyamata.” – mondta el Fülöp Krisztián, a Credipass magyarországi vezetője.

„A jelenlegi lakásbiztosítási paletta nagyon széles, rengeteg a lehetőség és biztosítónként is számos extra kiegészítőt választhatnak az ügyfelek a személyes igényeiknek és ingatlanuk adottságainak megfelelően. Emiatt érdemes lehet pénzügyi szakértővel egyeztetni az aktuálisan elérhető ajánlatokról, akciókról. Az idei évtől egyébként egy olyan lehetőség is rendelkezésére áll az ügyfeleknek, hogy minden márciusban lehetőségük van biztosítási évforduló előtt felülvizsgálni, hogy az igényeknek továbbra is megfelelő biztosítással rendelkeznek-e. Ez különösen javasolt akkor, ha valamilyen változás történt az ingatlanban (pl. napelem telepítése), így érdemes élni vele.” – tette hozzá.

Az alapcsomag a legtöbb biztosító kínálatában az alábbiakat tartalmazza, amely egyébként az MFO (Minősített Fogyasztóbarát Otthonbiztosítás) alapcsomagját is jelenti egyben:

Ez kiegészíthető egyéb káreseményekkel is, amelyeket igény szerint, egyesével lehet kiválogatni az alapcsomaghoz, de ezzel nő a biztosítás díja is.

„Fontos megjegyezni az otthonbiztosítás téma kapcsán azt is, hogy ma a legolcsóbb és legdrágább lakásbiztosítás között 3-4-szeres éves díjkülönbözet is elképzelhető, ami jelentős összeget jelent a családi kasszában. Így még lényegesebb, hogy figyelmesen és jól válasszon az ügyfél biztosítótársaságot és biztosítási csomagot, ehhez pedig javasolt kikérni egy hozzáértő pénzügyi szakértő véleményét.” – mondta el a szakember.

Szerző: Credipass
2024-10-16